کدام کار فرهنگی؟

به راستی فرهنگ یک ملت چیست؟آیا مجموعه ای از گزاره ها و مفاهیم برای توجیه سلطه عده ای بر عده دیگر است؟ آیا کار فرهنگی از بین بردن گزاره ها و مفاهیم دشمن و جایگزین کردن گزاره های خود است؟ یا فرهنگ برآیند روش زندگی ماست و کار فرهنگی کاری است که به تغییر روش زندگی فرد منجر می شود؟؟؟؟

دوست دارم پاسخ شما دوست عزیز رو به این سوالات بدونم و البته اگر به دنبال پاسخ کامل این سوالات هستید پیشنهاد می کنم که با "بام" همراه شوید.

/ 77 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م.ق

سلام مقصود بنده از مواردی که تا به حال عرض شد،(با توجه به برداشت هایی که از اون می بینم)،اصلا و ابدا این نبوده... البته فکر می کنم که علت اون کامنت هم(در اون پاسخ خاص)،خیلی واضح و مشخص بود، همه دیدند که چه گفته شد! و بعد هم که با چه ظرافت خاصی تغییر کرد و کاملا سکه رو برگردوند و جالبتر از همه اینکه همه ی تحسین ها رو هم متوجه خودش کرد!!! اما به قول و فرمایش نویسنده ی محترم وبلاگ،ما نباید در مقابل هم و نظرات یکدیگر این قدر زود جبهه گیری کنیم(حالا چه با سکوت،چه با مظلوم نمایی، چه با پرخاش و چه با برآشفتگی یا هر چیز دیگه ای...) بنده قصدم از تمام اون حرفها و تعریفها این بود که شاید فرهنگ هم مثل خیلی از پدیده های دیگه احتیاج به یک شناخت درست، همه جانبه، اصولی، تخصصی،نظام مند، با یک قاعده ی مشخص داشته باشه،نه اینکه همش بر حسب برداشت های شخصی ما از مسئله باشه و تعریفش هم با مفاهیم دیگه ای مثل: باور ، رویا ، آرمان ، عشق ، علاقه و... مخلوط بشه، خیلی از این مفاهیم قاعده و تعریف خودش رو داره و ما نمی تونیم همش باورها و علایق و سلیقه های ذهنی خودمون رو به جای تعریف واقعی مسئله در نظر بگیریم... همین

م.ق

... تکلیف اون یه دونه کامنت که کاملا واضح و مشخصه و حرف دیگه ای در موردش نمی مونه... اما اگر عرائض من کمترین، بنده ی حقیر سراپا تقصیر، تو این مدت موجب آزردگی خاطر برخی از دوستان شد، اینجا رسما از همه عذر خواهی می کنم و امیدوارم که بنده رو حلال کنند و البته بدونند که اصلا و به هیچ عنوان قصدی بر مقصود خاصی در کار نبوده و منظور صرفا یک بحث ساده با توجه به موضوع بوده... امیدوارم کسی چیزی از ما تو دلش نباشه... (از سرکار خانم اعتمادسعید ارجمند گرفته تا آقا یا خانم ایرانی، جناب آقای یاراحمدی، خانم هموطن و سایر دوستان عزیز و بزرگوار...) در پناه حق

دوست عهد نامه

با عرض سلام و خسته نباشی بابت وبلاگ جالبتون می خواستم اگه ممکنه لینک دانلود آهنگ وبلاگتونو بزارید.ممنونم

دوست عهد نامه

با عرض سلام و خسته نباشی بابت وبلاگ جالبتون می خواستم اگه ممکنه لینک دانلود آهنگ وبلاگتونو بزارید.ممنونم

ایرانی

میخوام یه جیزی بپرسم بعضیا میگن فرهنگ یعنی اسلام یعنی قبل از اسلام ما فرهنگ نداشتیم نه فکر نکنید من میگم اسلام مهم نیست تو فرهنگ ما ولی فرهنگ یعنی اسلام و کاش دوست عزیزم علی شما هم تو بحث شرکت کنی اگه پیامم دیدی میخوام جوابتو ببینم.

ادريس

سلام @ ايراني: دوست عزيز، برخي اوقات ما بدون توجه به حق يا باطل بودن يك فرهنگ قصد معرفي آن را داريم. اينجا ميگوييم فرهنگ ايراني، فرهنگ هندي، فرهنگ اسلامي و ... تا منظور خود را برسانيم. اما وقتي توجه ما به حقيقت عالم باشد ديگر فرهنگ ها متكثر نيستند بلكه يك فرهنگ كه ريشه در آن حقيقت واحده دارد حقانيت دارد و ساير مواردي كه به اصطلاح به آن ها فرهنگ ميگوييم چون اتصال به اين حقيقت ندارند جز توهم چيز ديگر نيستند. مثلا فرض كنيد ما براي متمايز كردن مذاهب ميگوييم دين اسلام، دين يهود، دين مسيحيت و ... اما في الواقع "دين" به معناي واقعي كلمه جز اسلام نيست و وقتي منظور ما دين در معناي حقيقي اش باشد قرآن مي فرمايد: "ان الدين عند اللّه الاسلام" يعني همانا دين نزد خداوند فقط اسلام است. در نزد حقيقت عالم، دين و فرهنگ فقط يكي است و آن ديني و فرهنگي است كه منشاء آن حق باشد و به همين دليل واژه " اديان" هيچ گاه در قران نيامده است چون دين فقط يكي است.

ادريس

حال در مورد فرهنگ ايراني. شما فرموديد كه مگر ما قبل از اسلام فرهنگ نداشتيم؟ توجه كنيد كه ما اصلاً زماني در تاريخ بشر نميشناسيم كه قبل از اسلام باشد!!‌ ميدانيد چرا؟ چون دين حضرت آدم و تمام پيامبران اسلام بوده. باز هم يادآوري ميكنم كه "ان الدين عند اللّه الاسلام" و تمام پيامبران مبلغ يك دين واحد كه اسلام است بوده اند. 124 هزار پيامبر در طول تاريخ كار فرهنگي كردند اما فرهنگي كه ريشه در همان حقيقت واحده دارد. پس فرهنگ ايشان نه هندي بوده نه ايراني و نه شرقي، بلكه فرهنگ واحد اسلامي بوده است. ايران و ساير ممالك آن قسمتي از فرهنگ خود را كه از آموزه هاي پيامبران گرفته اند مورد تاييد است چون اتصال به حقيقت دارد و وهمي نيست. اما آن قسمت كه حاصل هدايت هاي غير وحياني و توليدات مستقل انساني است چون اتصالي به حقيقت عالم ندارند حقيقتي هم ندارند و مردودند. پس فرهنگ ايراني شامل التقاطي از اين دو جريان است كه ايراني بودن به هيچ عنوان به آن اعتباري نمي دهد بلكه قدسي بودن آن است كه آن قسمت از فرهنگ التقاطي ايراني را اعتبار ميبخشد.

علی

به نام خدا سلام سلام به همه مخصوصا دهاتی و ایرانی عزیز خیلی فرهنگ رو پیچیده نکنید که همیشه تعریف خاصی داشته و همیشه بوده و بدانید هرچیزی فرهنگ نیست و شاید به نوعی مد نام گذاشت مثلا نوع پوشش ... حتی حجاب که وقتی با اون مقابله میشد و حالا با بد حجابی مقابله میشه کدام کار فرهنگیست به نظر من این یک اندیشه است که باید به تمام اندیشه ها احترام گذاشت. و در جواب دوست عزیزم ایرانی بله قبل از اسلام هم فرهنگ بوده ولی با امدن اسلام فرهنگ ما به نظر بنده کاملتر شد همین. من در پایان به همه ی ایرانیها دوست دارم بگویم که فرهنگ سلیقه نیست و چیزی فراتر از اینهاست و مربوط به هیچ حکومت نمیباشد. متشکرم...

آرمان ياراحمدي (1)

سلام كار فرهنگي به نظر بنده الان فقط يه حركت جديده واسه اينكه طرف بياد تو تلويزيون ملي و روزنامه ها جار بزنه آي مردم منم هستم منم دلم برا انقلاب ميسوزه افسوس كه نميدونن با كاراي به قول خودشون فرهنگي دل امام زمان ع رو بيشتر به درد ميارن چون كاري كه فكر درست و حساب شده نداشته باشه ميشه شمشيري كه دست صاحبش رو قطع ميكنه طرف مهندسي مواد خونده شده مدير فرهنگي شده يكي ديگه مواد خوراكي خونده شده معاون اول فلان وزير نه اينجوري نميشه نتنها كار فرهنگي بلكه هيچ كاري درست نميشه تا كسي كه علم اون كار رو داره بياد و كار رو بدست بگيره . چرا فلان بازيگر ميره خارج از كشور و هر كاري كه دلش ميخواد ميكنه ؟ جوابش به يه چرخه از مشكلات اجتماعي بر ميگرده كه از فرهنگ گرفته تا سياست و خوراك و تربيت خانوادگي و از همه مهم تر جو زدگي فرهنگي و ...به نظر من مشكل فرهنگ و يا بهتر بگم مديران فرهنگي اينكه كار بلد نيستن حاضرم با آقاي علي و همه شما با مثال بحث كنم بخدا فرهنگ سازي گاهي وقتا تو نوع برخورد خودمون با همديگه بهتر درست ميشه تا فيلم هاي پويانمايي و چه ميدونم هزار نوع كاراي من درآوردي .ادامه دارد

آرمان ياراحمدي (2)

تا حالا فكر كردين كه چرا وقتي آقاي اوباما جلسه عمومي داره همه ي بازيگراي هاليود جمع ميكنه ؟ چون اونا فهميدن بهترين را سلطه بر تفكر هر ملتي از راه چشم صورت ميگيره و وقتي چشم انسان ديد اون رو ميخواد و معمولا كمتر كسي به اين فكر ميكنه كه اون چيزي كه ميبينه فقط صورتي از كاره و پشت اون موضوع يه هدف بزرگه .براي همينه كه امريكا قبل از هر كاري اول بوجه سينما رو در راستاي ارتقاي سطح كيفي فيلماش بالا ميبره و هر قدر هم كه شده پول خرج ميكنه اما تو مجلس ما (با احترام به همه مجلسي ها !و دوست خوبمون !)واسه انتقال يه تيم فوتبال ساعت ها وقت ميزارن اما براي فرهنگ با جسارت تمام ميگم هيچ كار درست و حسابي انجام نشده . حتي كنترل دقيقي از توليدات سينمايي و تلويزيوني هم انجام نشده نمونه اش كلاه پهلوي من از اينجا تا در خونه خدا با كلاه پهلوي مخالفم و طي چند هفته آينده تو وبلاگم خواهم گفت كه كلاه پهلوي نقشه طراحي شده ي فراماسونري ايران به سركردگي ابر مافياي سينماي ايران آقا ي .... صورت گرفته .اينم كار فرنگي كلاه پهلوي .