افکار و مشاهدات یک بامی

اول عذرخواهی از کسانی که مرتب می پرسند چرا نمی نویسم...دلیلش شاید زیاد بودن چیزهایی است که می خواهم درباره شان بنویسم اما به دلایل مختلف نوشتنشان محقق نمی شود.

آغاز کردن یک روز با فحش های بوق یک خانم بد حجاب که پشت ماشینش با موبایل حرف می زند و مدام بد و بیراه نثار شمای بی گناه می کند.می گوید دو سال است از این مسیر می آید ولی تا به حال ندیده ماشینی از طرف دیگر بیاید.دیرش شده است و شما؟؟؟

در مترو خانمی سه جنس را همزمان تبلیغ می کند:مسواک،ژیلت صابون دار،صلوات شمار.وجه مشترک؟؟

خط مترو را که به طرف فرهنگسرا عوض می کنی،آدم ها فرق می کنند.مترو هم.دیگر حتی ایستگاه ها هم به خوبی قطار قبل اعلام نمی شود.چرا؟

در وزارت ارشاد چند دسته از مدارکت گم شده و این یعنی دوباره رفتن یک مسیر صعب العبور.علت:نا معلوم.

بازدید معاونت مجازی از شبکه دنیا 24.قرار ساعت 2.محقق شدن قرار ساعت 6.این یعنی هدر رفتن 4 ساعت از عمر کوتاه و گرانبها.چه کسی پاسخ می دهد؟

ظهر مجبور می شوی ساندویچ هات داگ پیتزاهات را بخوری.یعنی رسما مجبور می شوی...چیز دیگری برای خوردن پیدا نمی شود.خودت از خودت بدت می آید.چه کسی میانه را می گیرد؟

از خیابان که می خواهی بگذری هیچ کس برایت نمی ایستد.کم مانده زیرت بگیرند.شاید نمی بینندت.شاید هم می خواهند بگویند که سواره را قدرتی است بر پیاده.تو اگر سواره باشی چه می کنی؟

از دست سیاست کلافه شده ام.همه چیز در هم پیچیده شده.آیا کسی هست که بتواند همه سوال های مرا جواب بدهد و من هم از همه پاسخ هایش قانع شوم؟؟

به چه کسی رأی می دهم؟؟سوالی که حداقل روزی بیست بار از من پرسیده می شود..

ما مأمور به وظیفه ایم نه نتیجه.

/ 51 نظر / 106 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمید

سلام @ مجید بچه های مذهبی هنوز موضوع خود را در برابر سینما و بطور دقیقتر، محصولات تمدن غرب روشن نکرده اند. چند وقت پیش در جبهۀ فکری بودم و بحث حضور زن در سینما رو پیش کشیدم فورا گفتن که اگر میتونی کار کنی بیا ما حمایت می کنیم! وقتی بیشتر سوال کردم دیدم تفکر آوینی که معتقد به خرق تکنیک سینما است را قبول دارند اما حتی یک نفر را در کشور نمی شناسند که قادر به چنین عمل خارق العاده ای باشد. حتی یک استاد برجسته هم وجود ندارد که توان روریارویی با تکنیک در سینما را داشته باشد. لذا به سیاست دیگری روی اورده اند. به جای خرق تکنیک به تولید محتوای مذهبی روی آورده اند و چاره دیگری هم ندارند. چند وقت پیش حجت الاسلام پناهیان در تلویزیون برنامه ای داشتند و می گفتند اگر محتوا اسلامی شود، تاثیر خود را بر فرم خواهد گذاشت و بر آن غلبه خواهد کرد. به نظرم این دقیقا تزی برخلاف نظر آوینی است و اشکالات زیادی بر آن وارد است. تمام مشکل سینما عینیت بخشیدن به موضوعاتی است که نباید عینی گردند!

حمید

.. شما اگر بهترین محتوا را هم داشته باشی وقتی قاعده بر عدم عینی شدن آن باشد، با عینی شدن آن دیگر غلبه با تکنیک است نه محتوا. مجموعه کلاه پهلوی، ترکیبی از موضوعاتی است که بخشی جزو ذاتیات سینما است که از آن گریزی نیست و بخشی هم جزو ذاتیات نیست اما بکار گرفته شده اند. بیشتر مشکل بچه های مذهبی با بخش دوم است (مثلا استفاده از ارایش غلیظ برای زنان). حتی تضادی هم که در شخصیت هنرپیشه های سریال وجود دارد برخی ناشی از ذات سینماست و برخی غیر ان است. اما در واقع، مشکل اصلی ما موضوعاتی است که اقتضاء ذات سینما هستند. من فکر میکنم ما مساله سینما را به علت بغرنج بودن خرق آن، به جریان آب سپرده ایم و به این بهانه که فعلا نمیتوان کار دیگری کرد موضعی منفعلانه در قبال آن داریم. لااقل میتوان به جهت گفتمان سازی فریادی، ناله ای، مقاله ای، مستندی چیزی ساخت یا نه؟ مجموعه کلاه پهلوی فرضا اگر محتوای خوبی داشته باشد مقهور تکنیک سینما است. ظرف کثیفی که هر آب زلالی را آلوده می کند ...

حمید

... ادامه این مسیر به ایجاد یک فرهنگ جدید منتج میگردد. فرهنگی که در عین ابتذال، دینی دیده میشود و این بخاطر تغییر تفسیری است که ما از دین داریم. یعنی به جای اینکه سینمایی داشته باشیم که تضاد ذاتی چندانی با دین نداشته باشد، دین جدیدی تولید می گردد که دیگر تضاد ذاتی با سینما نداشته باشد!!! در چنین فضایی خانم هنرپیشه میشود مبلغ فرهنگی! و خانم عفیف و محجبه میشود مصرف کنندۀ منفعل محصولات فرهنگی!! ... امروز مسئولین ما دارن از این دین جدید حمایت می کنن. اسمش را هم میگذارند کار فرهنگی. وقتی که مردم ما زن هنرپیشه ای را که در فلان فیلم، نقش مثبتی در حمایت از گفتمان حجاب داشته را قبول کردند دیگر همه هستی عفاف در ذیل ظاهری از حجاب دبح میشود و مردم نمی فهمند که چه اتفاقی رقم خورده است. خانم هنرپیشه میشود محبوب قلوب امت حزب الله. چرا؟ چون مبلغ حجاب است. اما در واقع، آنچه رخ داده، نگرش جدید به مقولۀ حجاب است که دیگر هنرپیشگی زن را متضاد با آنچه از معرفت اسلامی برای زن استنتاج میشود نمیبیند. آیا تبلیغ این نگاه، کار فرهنگی است ...؟!

حمید

خط اول: موضوع = موضع

مجید

سلام دم شما گرم آقا حمید، البته بحثی که راه انداختید، از نظر حقیر جای ادامه دادن و رسیدن به یک گفتمان و نتیجه ی مطلوب رو داره، به خصوص که تا بیستم تیرماه چیزی نمونده؛ امیدوارم ادامش بدید. خدا یاریتون کنه...

مجید

سلام دم شما گرم آقا حمید، البته بحثی که راه انداختید، از نظر حقیر جای ادامه دادن و رسیدن به یک گفتمان و نتیجه ی مطلوب رو داره، به خصوص که تا بیستم تیرماه چیزی نمونده؛ امیدوارم ادامش بدید. خدا یاریتون کنه...

مجید

سلام این پرچم های پشت اسم ها هم باحاله هاااا، من معمولن امریکایی ام... ولی جدن بحث آقا حمید باید به جد دنبال و پی گرفته بشه... انشاالله به شرط توفیق و اجازه ی خانم اعتمادسعید، بنده هم بعدن میام سرتون رو درد میارم... تا اون موقع... یا علی

محمد صمدی

سلام وقتی خوش خیالانه اولویت های خودمون رو به جای اولویت های مردم جا بزنیم و مدام تو عالم تئوری پردازی های شخصی و حزبی و جناحی و گفتمانی مون غوطه بخوریم و از کوچه و خیابون شهر و مملکت مون بی خبر باشیم و با مردم غریبه بشیم، نتیجه ش می شه نتیجه انتخابات 24 خرداد 92. اینجاست که بامی ها باید بدونن چقدر ارتباط مستقیم (و نه از طریق نظرسنجی های فلان نهاد معتبر!) با مردم کف خیابون مهمه. قدر این راه رو بدونین و بدونیم. حداقلش با همسایه هامون دوکلمه حرف بزنیم. یه حال و احوالی بکنیم. به خدا هم ثواب داره هم از توهم نجاتمون می ده.

فاطمه هموطن

بسم الله آقای حمید شما آسیب شناسی خوبی کردید اما این صحبت ها تنها در حرف مانده است اما درعمل فعلا نمیتوان یپاده کرد دوستی یک بار فرمودند که آوینی از فیلم عروس حمایت کرد با اینکه مخالف آن بود اما در آن شرایط و در زمانی که مردم جذب رسانه هستند نمیتوان همه چی را بد و نفی کرد پس حداقل باید از بین بدها یکی را انتخاب کرد وگفت این بهتر است ماهیت رسانه با عفت زن تضاد داره بنابراین در سینمای دینی ما میتوانیم از زن استفاده نکنیم و جذابیت را در همان فرم و اعتقاد پشت فیلم قرار بدیم تا در محتوا ی فیلم ،زمانی که امام خامنه ای از اخراجی ها تعریف می کنند در مقایسه با فیلم های دیگر است نه آنی که ما در اصل نیاز داریم بحث سینما ورسانه بسیط هست وآسیب شناسی الحمدالله بسیار اما در عمل هست که کاری نمی شود ،عرصه ای که نیرو ندارد و آقا دستور جهاد داده اند