وقتی سخن از کار فرهنگی به میان می آید؛ همه باید آستین بالا بزنند.

در این مراسم عده ای از فعالین فرهنگی و رسانه ای حضور دارند.یک نفر هم چندین ساعت با اتوبوس در راه بوده تا خود را از روستای درق در چندین کیلومتری بجنورد به مراسم برساند.امید داشته تا این بار کسی دستش را برای کار فرهنگی بگیرد.اینجا همه روی صندلی های یکسان نشسته اند.از وزیر سابق گرفته تا نویسنده و مجری و کارگردان و تهیه کننده و حتی دخترک گل فروش محوطه پارک که به همراه برادرهایش به مراسم دعوت شده است.بچه هایی که جلوی جمعیت ایستاده اند و سرود ملی را می خوانند تا یادمان بیندازند که این جا ایران است و این جا وطن همه ماست.فرهنگش متعلق به همه است و همه  باید برای این فرهنگ و حفظ و اعتلایش زحمت بکشند؛حال جزء هر دسته و گروهی که می خواهند باشند.

فعالین فرهنگی دعوت شده به مراسم نیز همه این موضوع را قبول داشتند و شاید قبل از این کسی باور نمی کرد که علیرضا پناهیان و حسام الدین آشنا و شهرام گیل آبادی با عقبه های فکری و سیاسی مختلف کنار هم در یک جلسه حضور پیدا کنند و همه درباره یک موضوع مشترک و یک دغدغه سخن بگویند.

آقای پناهیان می گفت:این که می گویند خوب باش درست نیست، بلکه باید خودت باشی. می گفت ولایت تنها امری است که کمک می کند تو خودت باشی و اسیر و برده کسی نباشی.او تفاوت زندگی به سبک غربی با زندگی ولایی را در همین می دانست.

مثال رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی در فرهنگ غربی را می زد که همیشه  به جبر نیروی نظامی است و می گفت در سبک اسلامی این مسئله پذیرفته نیست .مثال دیگرش قانون کارت زنی برای کارمندان بود که آن را توهین به شخصیت و انسانیت انسان می دانست و همه ی این قوانین را در راستای بردگی مدرن انسان بر می شمرد.

او توجیه قوانین غربی و سبک زندگی آن با معیارهای اسلامی را بسیار تاسف بار دانست و گفت شورای نگهبان به عنوان مرجع قانونگذاری کشور باید توجه داشته باشد که قوانین اجرایی کشور چه میزان در راستای اجرای اصول اسلامی در زندگی جامعه ی مسلمان است .علیرضا پناهیان گفت که خوشبختانه در سال های اخیر نه تنها در کشور ما بلکه در بیشتر جوامع، پیروی از زندگی غربی و الگو بودن آن رنگ باخته ومردم در پی اجرای سبک متفاوتی برای زندگی بهتر وسالم تر هستند.

در بخش دیگری از مراسم جشن تاسیس «بنیاد اندیشه متمایز»، میزگردی با حضور دکتر حسام الدین آشنا و دکتر شهرام گیل آبادی که هر دو از اساتید ارتباطات هستند برگزار شد.

موضوع میزگرد جنبش های اجتماعی در جمهوری اسلامی بود.

دکتر شهرام گیل آبادی درباره نقش جنبش های اجتماعی گفت: جنبش های اجتماعی در دنیا یکی از ساختارمندترین و جدی ترین مباحثی است که از چند لایه برخوردار است.

گیل آبادی درباره این لایه های اشاره شده افزود: از رفتار اجتماعی  از هر فرد آغاز می شود و تبدیل به حلقه های اجتماعی می شود. حلقه های اجتماعی تبدیل به گروه های اجتماعی می شود و گروه های اجتماعی تحقیقا می رسند به جنبش اجتماعی ولی این توقف و ایست ندارد تا برسد به تغییر اجتماعی.

گیل آبادی تاکید کرد: مدل های شکل دادن به جنبش های اجتماعی هم متفاوت است که بر اساس فرهنگ و زبان شکل می گیرد.

در ادامه این میزگرد دکتر حسام الدین آشنا گفت: جمهوری اسلامی ایران محصول یک جنبش اجتماعی است. از طرف دیگر در جمهوری اسلامی زمینه های مساعدی برای خیزش جنبش های اجتماعی وجود داشته مثل جنگ و شکل گیری بسیج.

آشنا در ادامه افزود: اصل احساس مسئولیت بیشتر یکی از بنیادهای شکل گیری هر جنبش اجتماعی است. اگر ما احساس کردیم که وظیفه بیشتری نسبت به دیگران داریم، امکان متشکل شدن وجود دارد.

دکتر آشنا گفت: تشکل از آنجا بوجود می آید که ما به خاطر هدف بزرگ تری عدم تشابه های کوچک را کنار بگذاریم و گروهی را بسازیم و با این گروه توان فردی خودمان را صد چندان کنیم.

دکتر آشنا در بخش دیگری از حرف هایش گفت: جنبش های اجتماعی در جایی بیشتر کار می کند که سیاست گذاری و عملکرد سازمان ها درست عمل نمی کند. گاهی دولت ها احتیاج دارند که کسی به آن ها تلنگر بزند و این تلنگرها می تواند از سوی جنبش های اجتماعی باشد.

 

مراسم تمام شده، اما حالا نوبت آغازی است بی پایان، گویی مسئولیتی سنگین بر دوش "بام" است. از احوال آن مرد بجنوردی که می گوید: ما شهرستانی های مذهبی مظلوم واقع شدیم تا تحلیل حرف های سخنرانان، از دغدغه هایی که ما را به هم وصل کرد، تا داوطلبینی که بی مزد و منت هر کاری که از دستشان بر می آید انجام می دهند. از آن هایی که هنوز نتوانستیم متمایز بودنمان را برایشان تشریح کنیم تا آن هایی که ما را آغاز یک موسسه بی خاصیت دیگر می دانند. همه و همه وظیفه ای است که بر دوش خود احساس می کنیم.

ساعت ده شب است ....همه میهمانان رفته اند؛ اما گویی همه ی آن هایی که این حرکت را با ما آغاز کرده اند،سنگینی بار این مسئولیت را حس کرده و نمی خواهند بروند. حتی کبوتر هایی که بیشتر دوست دارند در دست محمد، پسرک گل فروش باشند...

به عظمت اسم زهرای اطهر دعا کنید "بام" را که بتواند در وظیفه اش موفق باشد.

 

/ 55 نظر / 167 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سام

من به زعم خودم چون چند وقت است با فعالیتهای مفید بام و خانم اعتماد سعید آشنا شده ام خواستم از این بی مهری های بعضی ها بنویسم. در مورد بعضی ها که حتی در سالروز تولد بام شرکت نداشته اند و نظر میدهند و بعضی ها که در بنیادی تازه پا انتظاری دارند که خیلی زود نتیجه دهد و حتی بعضی ها فکر میکنند که کار این بنیاد فقط به پلاستیک خلاصه میشود کاش کمی از این بنیاد آشنایی داشتید بعد نظراتتان را میفرمودید. بام با شعاری متفاوت قدم به عرصه فرهنگ گذاشته و قدمهایی متفاوت هم برداشته است فقط کمی زمان نیاز دارد تا جای پایش را مستحکم تر کند .

سام

اینجا از تمام دوستان به عنوان یک ایرانی و کسی که چند سالی هم در کشورهای اروپایی زندگی کرده میخواهم بگویم من به شخصه عرض میکنم که کارفرهنگی در ایران خیلی مشکل است و حرکت در مسیری فرهنگی در ایران نیاز به زمان دارد و نیاز به انسانهایی کاردان و کسانی که دلشان برای تعالی فرهنگ ایرانی اسلامی میسوزد که این ویژگی را من در این بنیاد و شخص خانم اعتماد سعید دیدم

ایرانی

سلام سام اگه اینطور که شما میگین ما هم صبر میکنیم ببینیم چه میشود باشه زمان میدیم خانم اعتماد کاشکی اینطور که سام میگه باشه من فقط نظرم این بود که اگه روشن تر اعلام بشه بهتره همین

مجید

اخبار صنعت بسته بندی ایران ویترین دار شد/ ایمان آل مظفر http://www.garteh.com/articles/default.asp?codeweek=58&idm=1302

مجید

هنر و حماسه http://honarvahamase.ir/

مجید

خانه ی طراحان انقلاب اسلامی http://khanetarrahan.ir/

ایرانی

خانم اعتماد امسال چرا برنامه ی برای محرم نداشتید هرسال اعلام میکردین

همپای صاعقه

این روزها در روستای ما نوای دل انگیزی به گوش میرسد: در میدان میمانم تا نفس آخرم راهی راه حسین، همقدم رهبرم

ایرانی

سلام خانم اعتماد دیگه دوماه شده که چیزی نمینویسین ادم هرجی معروفتر میشه کمکار تر میشه دیگه دنبال یه چیزای خاص میره نه

ایرانی

ببینین خانم اعتماد سام یه چیزایی از بام گفت ولی هنوز من خوب متوجه نشدم شما چی کار میکنید یا سام یا شما میشه کمی بیشتر بگین و اینکه فیلم و عکسی از سالروزتون نگذاشتین.