پدیده ای به نام پلاستیکیسم

خب داشتم درباره شیشه شیرا می گفتم ..بعدم شیشه نوشابه ها ....و خیلی چیزای دیگه.کیک یزدی که می خریدیم توی پاکتای قهوه ای بود که بوی خوب کاغذ می داد.میوه ها هم غالباً تو پاکتای کاغذی بود.وقتی صبح های جمعه می خواستیم حلیم بخریم با خودمون یه قابلمه می بردیم .توی هیات هامون هم استکانای کمر باریک و ظرفا و مجمعه های مخصوص داشتیم.

هر کس می خواست نون بخره یا بره سبزی فروشی یا کلاً خرید کنه یه زنبیل بر می داشت و راه می افتاد.بیشتر زنبیلا قرمز بود.ما هم که بچه بودیم یکی از اسباب بازی های خوبمون به تقلید از بزرگترا یه زنبیل قرمز کوچیک بود که توی خاله بازیمون باهاش می رفتیم خرید.

زندگی خیلی خوب بود تا این که صنعت نفتمون خیلی پیشرفت کرد.شدیم یکی از بزرگترین مصرف کننده های پلاستیک تجاری در انواع مختلفش.میگن سال 65 ما فقط 220 هزار تن از این پلاستیک ها مصرف می کردیم ولی الان 1 ملیون تن مصرف می کنیم که 30 تا 50 درصدش ضایعاتیه که هیچ وقت به چرخه طبیعت بر نمی گرده.هیچ وقت هیچ وقت...

امروز همه چی پلاستیکی شده .شیرمون رو توی قوطی های پلاستیکی می ریزن مثل اکثر مواد غذایی دیگه.وقتی هم به سوپر مارکت می ریم برای خرید هر جنسی رو توی یه کیسه می ذارن.برای خرید سبزی و میوه هم دیگه زنبیل نداریم و هر وقت از خرید بر می گردیم یه مشت کیسه پلاستیکی رو توی زباله می اندازیم تا از شرشون خلاص شیم.درصد زیادی از الیاف مصرف شده تو لباس هامون هم از مواد پلاستیکیه که برای سلامتی خیلی مضره.خلاصه سر تا پامون شده پلاستیک و پدیده ای به اسم پلاستیکیسم در خدمت صنعت ارزان بوجود اومده.

شاید بعضی هاتون بگین که تقصیر ما چیه یا ما چیکار می تونیم بکنیم. من به این موضوع یه کمی فکر کردم.چند ماهی هست که هر وقت به سوپر مارکت یا هر جای دیگه ای برای خرید می رم هیچ کیسه ای نمی گیرم و اگر هم از من بپرسن چرا بهشون توضیح می دم.اما وقتی از مغازه دارها خواهش می کنم که زیاد از کیسه استفاده نکنن،بیچاره ها می گن نمیشه.میگن اگه کیسه ندیم مشتریا فکر می کنن خسیسیم.تا این که به این فکر افتادم که این کار نیاز به یه اتحاد عمومی و راه اندازی یه سری کمپین داره.فکر می کنم همه ما می تونیم در این ماجرا نقش داشته باشیم.می تونیم زنبیلای قدیمی رو از انبارا در بیاریم،اگه برای خرید می ریم حتی الامکان با خودمون کیسه های پارچه ای ببریم یا حداقل از کیسه های پلاستیکی چندین بار استفاده کنیم تا در مصرفشون صرفه جویی بشه و اگه صاحبای مغازه ها هستیم سعی کنیم از پاکت و یا کیسه های پارچه ای استفاده کنیم.

ما ایرانیا کارای خیلی خیلی مهم تر و بزرگ تر از اینا رو تا حالا انجام دادیم.این برای ما مثل آب خوردن می مونه.

 

پ.ن:حضرت محمد (ص): آنان که محیط زیست را آلوده می کنند،شامل لعنت و نفرین مردم و خداوند هستند.

پیامبر اکرم(ص): اگر قیامت فرا رسد و در دست یکی از شما نهالی باشد،چنانچه بتواند پیش از برخاستن آن نهال را بکارد،این کار را بکند.

امروز تو اخبار شنیدم که بزرگترین کارخونه تولید پی وی سی در جهان تو ایران افتتاح شده!

 

/ 50 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فاطمه عابدینی

سلام دلتنگ شماییم شدیدن!!!!!! واقعیتش نخوندم مطلبتونو ولی می دونم که مدرسه س واس خودش! خبر مسلمون شدن شان استون رو که شنیدم چند دقیقه فقط در و دیوارو نگاه می کردم!!!!! تا برنامه راز...... چقدر عااااااالی میشد اگه میشد یه ارتباطی باهاشون گرفت! برای شنیدن حرفاشون تو جمع بچه های اندیشه متمایز!فک کنم یه کم سخت باشه ولی اگه اتفاق بیفته که عالی میشه....

سید مهدی

سلام اگر به بحث عفاف و حجاب علاقه مندین خوشحال می شم به ما هم سری بزنین . به آرشیو هم می تونین نگاهی بندازین .

محمد حسین

سلام این سایت رو اگه ندیدین ببینین فکر میکنم همونی هست که شما دنبال درست کردنش بودین http://www.modernworldincrisis.com

لیلی

سلام لعیا جان. یاد خاطرات خودم افتادم. ما هم یبار سر شیشه هارو صاف کردیم و وسطشونو سوراخ و باهاش گردنبند درست کردیم[خنده]

گلی

[گل]سلام اپـــــــــــــــــــــــــم

زائري

سلام خواهر خيلي خوب شد كه با آقاي استون مصاحبه كرديد از طرف ما از بچه هاي گروه تشكر كنيد.فقط اگر زير نويس فارسي داشت ماهم يه چيز مي فهميديم خوب بود!

فرشته

برایت یه بغل گندم دلی خشنود از مردم برایت چشمه آبی کنارش عمر خضرایی برایت یک بغل مریم که مست از می شوی هر دم برایت قدرت آرش که دشمن را زند آتش برایت سفره ای ساده حلال وپا وآماده برایت هر چه خوبی هست صمیمانه دعا کردم. سلام مهربون.به روزم ومنتظر حضورت.باشد که بارور شود اندیشه

زائري

گره اي ها كجاييد كه KFCهم در ايران افتتاح شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ http://ebratnews.ir/?part=news&inc=news&id=40893

زائري

نگران كي اف سي كه ابدا نيستم،نگران خواهران و برادران ام هستم كه نا آگاهانه استفاده مي كنند ازش. در مورد پاكت هاي پلاستيكي هم وقتي مجبور باشم استفاده كنم معمولا در طول سال از پاكتهايي كه از انتشاراتهاي مختلف در نمايشگاه كتاب يا فروشگاهها ميگيرم به عنوان يك تبليغ فرهنگي در دستم استفاده مي كنم.اي كاش حداقل اين قشر فرهنگ ما پاكتهايشان را كاغذي مي كردند.

حسن بهشتی

سلام این بحث اگر در محافل مذهبی پخش شود و به صورت یک ارزش دربیاید، انشاالله دغدغه همه می شود.